Google 15 Yaşına Girdi

Google'ın ilk popüler olduğu yıllardı, yakın bir dostumuz Google diye bir şey var ne ararsan internetten bulup getiriyor inanılmaz bir şey dediğinde, pek ciddiye almadan bakmıştık web sitesine. Sadece üst kısımda anlamsız bir Google logosu ve altında bir text kutusu. O zamana kadar sadece Yahoo'da arama yapıyor ve her aradığımızı da bulamıyorduk.

Şimdi sadece bilişim dünyasının değil global ekonomide en etkili markalardan bir tanesi. Diğer arama motorları pazar payı kapmaya çalışsa da reklam ve arama konusunda Google liderliğini kaptıracak gibi görünmüyor.

Mobil dünyadaki açığı görüp hızlı hareket ettiler ve Android işletim sistemiyle cep telefonu pazarında da adından söz ettirmeye başladı google. Ancak bizce fazla agresif ve aceleci davrandıkları için özellikle Android Market ve cihazların birbirinden farklı olması nedeniyle bazı yazılımsal konularda büyük sıkıntılar var.

Android marketteki pek çok yazılımın denetimden geçmemesi virüs ve benzeri sorunlara yol açabiliyor.

Google'ın 15.yılı lansmanıyla birlikte arama algoritmasında da yeni iyileştirmelerin yapıldığı açıklandı, özellikle soru şeklindeki uzun arama cümlelerinde Google daha yakın sonuçlar getirmeye başladı. Durmaksızın gelişen bu algoritma sayesinde neredeyse bir insan tarafından tek tek sitelerin kontrol edilmesine yakın sonuçlar oluşabilir.

Milyarlarca siteyi tarayan bu bot'lar, aslında çok güçlü birer bilgisayar ve yazılımdan oluşuyor. Sitenin özelliklerine içindeki resimlere, yazılara göre, sizin aradığınıza en uygun sonuçlar getirmeye çalışıyor. Tabii bunu yaparken Google kendi veri tabanına kaydettiği sonuçları tarıyor. Dolayısı ile sitenizde yeni değiştirdiğiniz bir bilgiden Google'ın hemen haberinin olması imkansız.

Google bu internet taramasını belli aralıklarla yapmakta. Eskiden 2 hafta olarak bildiğimiz bu period şu an daha da kısalmış durumda. Sık güncellenen web sitelerini Google'ın daha sık kontrol ettiğide biliniyor. Eğer arama motorunda üst sıralarda olmak istiyorsanız sitenizi düzenli aralıklarla ve kopya olmayan faydalı içeriklerle beslemeniz faydalı olacaktır.